Достапни линкови

Бомбашки напад во Багдад, најмалку осум жртви


Најмалку девет луѓе се убиени, а 23 повредени во два одвоени напади во главниот град на Ирак, Багдад. Во бомбашки напад во источен Багдад се убиени пет луѓе, а 15 се повредени. Цел на напаѓачите биле верници кои оделе во шиитско светилиште да одбележат празник. Во друга експлозија во комерцијална област во западен Багдад загинаа тројца цивили, а повредени се осум луѓе. Ниту една група не презеде одговорноста за нападите.

XS
SM
MD
LG