Достапни линкови

Во Белград разговори за референдумот во РС


Претседателот и премиерот на Србија Томислав Николиќ и Александар Вучиќ денеска во Белград ќе се состанат со претставници на Република Српска за да ја разгледаат ситуацијата откако Советот за примена на мирот во Босна и Херцеговина ги повика властите на Република Српска да се откажат од референдумот за денот на РС. Државниот врв на Србија во вторникот одржа итни консултации околу ова прашање по што шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ изјави дека граѓаните можат да бидат сигурни оти безбедноста нема да биде загрозена.

XS
SM
MD
LG