Достапни линкови

Демократите бараат истрага за руското хакирање во САД


Лидерот на демократите во американскиот Сенат Хери Рид

Лидерот на демократите во американскиот Сенат Хери Рид и други демократи во Конгресот побараа од ФБИ да започне истрага за наводите дека руската влада, со сајбер напади, се обидува да ги наруши претседателските избори. „Можноста една непријателска влада активно да се обидува да ги наруши нашите слободни и фер избори претставува една од најсериозни закани за нашата демократија од Студената војна“, оценува тој во писмото до директорот на ФБИ Џејмс Коми по откривањето на случај на хакирање на гласачкиот систем во две американски држави, најверојатно од Русија.

XS
SM
MD
LG