Достапни линкови

Рускиот параолимписки тим суспендиран од зимската Олимпијада


Од отворањето на Параолипмпсиките игри во Сочи 2014 година.

На Русија, чиј тим кој веќе е суспендиран од Параолимпијадата во Рио во идниот месец, и е забренто да учествува на Зимските параолимписки игри во 2018 година во Јужна Кореа, соопштено е во Москва. До ова дојде по препорака на Светската анти допинг агенција по истрагата која покажала дека руската влада неколку години прикривала стотици случаи на допингување за време на олимписките и параолиписките игри. Руските параолимписки спортисти се сметаат за едни од најдобрите во светот.

XS
SM
MD
LG