Достапни линкови

Германија, Франција и Полска бараат крај на конфликтот во Украина


Шефот на германската дипломатија Франк Валтер Штајнмаер

Шефовите на дипломатиите на Германија, Франција и Полска се согласија дека се неопходни поголеми меѓународни напори за намалување на тензиите во источна Украина. Ова е истакнато по нивната средба во германскиот град Вајмар. Над 9 ипол илјади луѓе загинаа во борбите меѓу владините сили и сепаратистите поддржани од Русија од април 2014 година. Шефот на германската дипломатија Франк Валтер Штајнмаер оцени дека нема поголем напредок во спроведувањето на договорот од Минск постигнат во февруари минатата година.

XS
SM
MD
LG