Достапни линкови

Јевтиќ:Ќе инсистираме на одговорност за Мушутиште


Министерот за враќање и заедница во косовскатa Влада Далибор Јевтиќ изјави дека ќе се инсистира на одговорност на сите институции кои требало да го обезбедат не само денешниот престој на раселените Срби во селото Мушутиште, туку и враќање на тие луѓе таму. Прупадниците на раселените локални Срби кои органзирано се упатија во селото Муштише на Косово се вратија назад и не отидоа во селото. Полицијата на Косово претходно во Муштише се судри со група албански демонстранти кои го блокираа влезот во селото за да ги спречат раселените Срби да дојдат и да присуствуваат на одбележување на селската слава. Полицијата употреби солзавец за да ги растера демонстрантите а еден од нив е приведен.

XS
SM
MD
LG