Достапни линкови

Иран и Венецуела бараат стабилни цени на нафтата


Иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф разговараше со претседателот на Венецуела, Николас Мадуро околу стабилизирањето на светските цени на нафтата и зајакнувањето на ОПЕК. "Ние ќе продолжиме да градиме заеднички јазик и нов консензус за стабилизирање на пазарите на нафта, зајакнување на индустриите, зајакнување на ОПЕК", изјави за државната телевизија Мадуро по разговорите со Зариф на 27 август. Мадуро рече дека министерот за нафта на Венецуела и министерот за надворешни работи ќе ги најават начините за постигнување на тие цели. Не се соопштуваат дополнителни детали. Зариф отпатува во Венецуела на турнеја низ Јужна Америка и на Карибите. Цените на нафтата падна нагло во 2014 година, предизвикувајќи голема материјална штета на енергетски зависни економии како Венецуела и Иран. Овие две земји побараа од ОПЕК да го ограничи своето секојдневно производство во обид да се зголеми светските цени. Но една од моќните членки на ОПЕК како што е Саудиска Арабија ги отфрли повиците за намалување на производство на нафта.

XS
SM
MD
LG