Достапни линкови

Киргистански мигранти загинаа во пожарот во Москва


Работници- мигранти од Киргистан се судмнаесете загинатите во пожарот што избувна во еден магацин во Москва. Пожарот во складот за печатење се случи рано изутрината во североисточниот дел на рускиот главен град. Во текот на гаснење на пожарот , утврдено е дека огнот избил на четвртиот кат. Градоначалникот на Москва Сергеј Собјанин напиша на Твитер дека "оние кои се виновни ќе бидат пронајдени и казнети." Илја Денисов, кој ја предводи службите за итни случаи, изјави дека пожарот бил предизвикан од дефект на светилка на првиот кат на складот.

XS
SM
MD
LG