Достапни линкови

Тачи: Пратениците кои се против демаркацијата ќе сносат историска одговорност


Косовскиот претседател Хашим Тачи упати апел до пратениците на косовскиот Парламент да гласаат за договорот за демаркација на границата со Црна Гора, бидејќи во спротивно ќе го донесат под знак прашалник кредибилитетот на Косово, и што е позначајно, односите со главниот сојузник, САД.

Според шефот на косовската држава пратениците кои ќе гласаат против демаркацијата ќе сносат историска одговорност.

Договорот за демакрација на границата, пред една година, на 26 август 2015 година во Виена, го потпиша Хашим Тачи, во својство на шеф на косовската дипломатија.

Ратификацијата на договорот на дневен ред на косовскот парламент е на први септемри.

XS
SM
MD
LG