Достапни линкови

ОН: Русија се согласи на привремено примирје во Алепо


Обединетите нации соопштија дека Русија се согласила на 48 часовен прекин на огнот во поделениот сириски град Алепо со цел да се овозможи хуманитарна помош. „Чекаме на одговор од другите страни во конфликтот, а тоа трае подолго од што очекував“, изјави Јан Егеланд кој раководи со хуманитарните акции. Обединетите нации прават напори да се постигне прекин на огнот со цел да се спречи страдањето на околу 2 милиона жители вио Алепо.

XS
SM
MD
LG