Достапни линкови

Турција: Сириските Курди се повлекуваат


Силите на сириските Курди почнаа да се повлекуваат источно од Еуфрат, соопшти денеска турското Министерство за надворешни работи. Тоа е едно од клучните барања на официјална Анкара, откако вчера испрати војска во источниот дел на Сирија, со цел да го освои упориштето на Исламска држава во близина на границата. Во соопштението се истакнува дека шефот на турската диоломатија Мевлут Чавашоглу за повлекувањето на силите на сириските Курди го известил американскиот државен секретар Џон Кери.

XS
SM
MD
LG