Достапни линкови

Десетици жртви во земјотресот во Италија


Најмалку 73 луѓе загинаа во силниот земјотрес во централна Италија, соопштија тамошните власти. Се уште има луѓе под урнатитните, додаваат тие. Најтешко погодени се градовите Акумоли, Аматриче, Поста и Аргуата дел Тронто. Градоначланикот на Аматриџе, вели дека по земјотресот имало лизнање на земјиштето и дека некои мостови може да се урнат. Градоначалникот Серџио Пироци вели дека патиштата во градот се отсечени, а половина од градот веќе го нема.

XS
SM
MD
LG