Достапни линкови

Орешковиќ: Шешељ ќе биде уапсен во Хрватска


Тихомир Орешковиќ

Хрватскиот технички премиер Тихомир Орешковиќ изјави дека лидерот на Српската радикална партија Воислав Шешељ ќе биде уапсен ако се обиде да дојде во Хрватска. „Воислав Шешељ во Хрватска е персона нон грата. Не е добредојден овде. Ако сепак дојде, ќе биде уапсен“, изјави Орешковиќ. Лидерот на СРС претходно рече дека добил дипломатски пасош и оти планира најпрвин да го посети Загреб за да се сретне со хрватскиот претседател Колинда Грабар Китаровиќ.

XS
SM
MD
LG