Достапни линкови

Оланд загрижен за тензиите во источна Украина


Францускиот претседател Франсоа Оланд во разговор со рускиот колега Владимир Путин му ја пренел загриженоста за ескалација на тензиите и кршењето на договорот од Минск во источна Украина, соопшти Елисејската палата. Оланд во телефонски разговор со Путин и со германската канцеларка Ангела Меркел потсетил за позицијата на Франција дека не ја признава руската анексија на Крим, стои во соопштението.

XS
SM
MD
LG