Достапни линкови

Иран сака подобри односи со Куба


Шефот на иранската дипломатија Мохамад Џавад Зариф изјави во Хавана дека неговата посета ќе отвори ново поглавие во односите на Иран со Куба. Иран, кој и онака има добри односи со Куба, има намера да ги зајакне бизнис врските со оваа коминстичка земја по отстранувањето на меѓународните санкции против Исламската Република како дел од договорот за намалување на нејзината нуклеарна програма. Зариф е на шест дневна турнеја по Латинска Америка при што ќе ги посети и Чиле, Никарагва, Боливија и Венецуела.

XS
SM
MD
LG