Достапни линкови

Турција суспендира полицајци


Турските власти суспендираа 95 полициски службеници, меѓу кои и полициски шефови во Истанбул. Ова е последната во низата мерки по неуспешниот државен удар минатиот месец.

Околу 80 илјади луѓе се отпуштени или суспендирани по обидот за пуч, меѓу нив имаше вработени во полицијата, војската, судството и државната служба, но и просветни работници во приватни училишта. Турција за нив вели дека се следбеници на проповедникот Фетула Ѓулен, кога Анкара го обвинува дека стои за обидот за воен удар.

XS
SM
MD
LG