Достапни линкови

Нова експозија во источна Турција, пет повредени


Вчерашниот напад во Елазиг.

Најмалку пет луѓе се повредени, од кои четворица полицајци во денешната експлозија на бомба во источниот дел на Туриција, јавува државната агенција Анадолија. Медиумите пренесуваат дека куртските бунтовници од Курдската работничка партија поставиле бомба на патот, а целта била воено возило. Експолозијата се случија во градот Озалп, во провинцијата Ван. Нападот доаѓа после вчерашните напади на полициски цели во источна Турција во кои загинаа пет луѓе, а повеќе од 200 се повредени. Одговорноста за нападите ја презеде Курдската работничка партија.

XS
SM
MD
LG