Достапни линкови

Мустафа бара да се гласа за договорот за демаркација


Премиерот на Косово Иса Мустафа изјави денеска дека Владата со која преседава е определена да ја унапредува развојната и интегративната агенда на Косово, како и лично да се ангажира и да се заложи за ратификација на договорот за демаркација со Црна Гора. Тој вели дека договорот треба да освои 80 гласови во Собранието. Мустафа на Фејсбук напиша дека програмата за која се застапува се остварува и покрај наследените проблеми и предизвиците со кои се соочува. Седницата на која ќе се расправа за договорот за демаркација е закажана за 1 септември. Поддршка на договорот даде и потпретседателот на САД Џо Бајден на неодамнешната посета на Косово.

XS
SM
MD
LG