Достапни линкови

Порошенко стравува од руска инвазија


Претседателот на Украина Петро Порошенко изјави дека се уште има значајна можноста за ескалација на конфликтот со Русија и со проруските сепаратисти во источна Украина и дека не може целосно да се отфрли можноста за руска инвазија во полн обем.

Порошенко вели дека ситуацијата во источниот дел на Украина и во анектираниот Крим, продолжува да се влошува и дека ќе треба да се воведе воена состојба и да се нареди мобилизација.

Порошенко вели дека „непријателот“ се обидува да го поткопа мировниот процес од Минск. Претходно воените власти соопштија дека тројца украински војници загинале во борбите против проруските сепаратисти.

XS
SM
MD
LG