Достапни линкови

Романија ги негира извештаите за пренесување оружје


Романскиот министер за надворешни работи ги отфрли пишувањата на некои медиуми дека САД преместуваат нуклеарно оружје од бази во Турција во Романија. Во денешното соопштение од Министерството наведуваат дека ги отфрлаат тие информации. Веб-сајтот Euractiv.com објави извештај повикувајќи се на два неидентификувани извори кои велат дека САД почнале да пренесуват нуклеарно оружје од воздухопловната база Инџирлик во Турција да воздухопловната база Девеселу во Романија.

XS
SM
MD
LG