Достапни линкови

Азербејџан отпушта професори поврзани со Ѓулен


Претседателите на Азербејџан Илхам Алиев и на Турција Реџеп Таип Ердоган.

Универзитет во Азербејџан отпушти 50 турските просветни работници оти имале врски со турскиот проповоденик Фетула Ѓулен, кого Анкара го обвинува за обидот за државен удар во Турција. Од Кавкаскиот Универзитет во Баку велат дека отпуштените професори ќе мора да го напуштат Азербејџан во рок од две недели.
Претходно властите во Азербејџан затворија приватна телевизија која планираше да емитува интервју со Ѓулен, велејќи дека сакаат да избегнат провокации во односите со Турција.

XS
SM
MD
LG