Достапни линкови

Турција ја делат пет услови од визна либерализација со ЕУ


Турција нема исполнето уште пет од вкупно 72 услова за укинување на визниот режим со ЕУ, изјави денеска на прес-конференција во Брисел портпаролката на Европската комисија, Наташа Берто.

„Ситуацијата не е изменета од моментот на последниот извештај на ЕК. Уште пет услови остануваат неисполнети“, истакна Берто.

Таа нагласи дека во списокот на неисполнети услови се наоѓаат и измените во турскиот закон за борба против тероризмот.

Турција се надеваше на визна либерализација со ЕУ од 1 јули оваа година согласно договорот за прекин на мигрантскиот бран од Турција кон земјите од Унијата.

XS
SM
MD
LG