Достапни линкови

Русија и Саудиска Арабија - стабилизација на цената на нафтата


Неодамнешниот пад на цените на нафтата ги натера Русија и Саудиска Арабија повторно да зборуваат за замрзнување на производството во обид да се стабилизираат цените.

Таква можност најави рускиот министер за енергија Александар Новак а неговиот саудиски колега Калид ал- Фалихминатата недела изјави дека е подготвен да соработува со ОПЕК и држави како Русија, кои се надвор од картелот за стабилизирање на пазарите.

Русија со 10.85 милиони барели дневно на нафта и Саудиска Арабија со 10,67 милиони се најголемите производители во светот.

XS
SM
MD
LG