Достапни линкови

Најмалку 33 загинати во автобуска нереќа во Непал


Илустрација

Најмалу 33 патници загинале, а 28 се повредени во автобуска несреќа во Непал, соопштија тамошните власти. Автобусот преполн со патници скршнал од патот и се превртел во планинска област во Непал. Спасувачки екипи со хеликоптери ги извлекувале повредените за да ги однесат во болница. Автобуските несреќи се чести во Непал, посебно во сезона на монсуните, а главни виновници за несреќите се лошата состојба на патиштата и преполните автобуси.

XS
SM
MD
LG