Достапни линкови

Турција спроведе рација во судови по обидот за пуч


Архивска фотографија

Полицијата во Истанбул спроведе рација во три судови по налозите за притвор на 173 вработени во судскиот систем. Тие се сомничат дека имаат врска со неуспешниот обид за државен удар минатиот месец. Во масовната операција по обидот за пуч, досега се уапсени повеќе од 35 илјади луѓе, од кои повеќе од 17 илјади се во притовор, а десетици илјади луѓе се суспендирани од нивните работни места.

XS
SM
MD
LG