Достапни линкови

Турската економија нема да расте според планираното


Ризиците за намалување на економскиот раст во Турција се зголемуваат и земјата може да не ги достигне планираните 4,5 отсто на крајот на годината, оцени денеска заменик-премиерот Мехмет Шимшек.

„Кога ги планиравме тие 4,5 отсто раст, ситуацијата и во Турција и во светот беше многу поразлична“, рече Шимшек во интервју за телевизија Си-Ен-Ен Турк.

XS
SM
MD
LG