Достапни линкови

Убиен руски војник во Сирија


Руски војник од севернокавкаскиот регион Кабардино-Балкарска е убиен во Сирија, изјави денеска гувернерот на републиката. Тој рече дека војникот Ашкер Бижојев загинал херојски при вршење на воена задача во Сирија. Тој беше постхумно одликуван со Орден за храброст со декрет на рускиот претседател Владимир Путин. Со последниот случај, бројот на руски војници кои загинаа во Сирија се искачи на 19. Русија спроведува воздушни напади во знак на поддршка на долгогодишниот сојузник сирискиот претседател Башар ал-Асад.

XS
SM
MD
LG