Достапни линкови

Расте рејтингот на Ердоган


Турските власти приведоа вкупно 35.022 луѓе поврзани со минатомесечниот неуспешниот воен удар, изјави денеска владин претставник. Повеќе од половината од приведените или 17.740 лица се официјално упасени, а 11.597 биле ослободени, додека 5.685 луѓе се во притвор.

По обидот за пуч рејтингот на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган значително е зголемен, покажуваат резултатите од денеска објавената анкера.

Речиси две третини од испитаниците, односно 68 проценти изјавиле дека се задоволни од работата на Ердоган, што е се за 21 поени повеќе од анкетата во јуни.

Од анкетираните 27 отсто изјавиле дека не се задоволни од неговата политика, додека во јуни нивниот процент изнесувал 47 проценти.

Анкетата е спроведена од „Метропол“ во периодот од 28 јули до 1. август, околу две недели по пучот, при што се испитани 1.275 луѓе.

XS
SM
MD
LG