Достапни линкови

Вучиќ ја претставува новата влада


Мандатарот за состав на српската влада Александар Вучиќ во Собранието ја изложува програмата и целите на новата влада. Откако тој ќе заврши со експозето, пратениците имаат пет часа за расправа. Вучиќ предложи идната влада да има четири потпретседатели кои ќе вршат министерски должности. Владата ќе има 18 министри, половина од ресорите ќе бидат во раце на нови министри, а во останатите осум нема да има промени.

XS
SM
MD
LG