Достапни линкови

ОН повика на „хуманитарна пауза“ во Алепо


ОН повика на „хуманитарна пауза“ во борбите во северниот сириски град Алепо. Од светската организација велат дека со борбите се оштетени воводовната мрежа и електричната инсталација во градот, па треба време да се санираат. Но и покрај повикот, владини авиони бомбардирале делови од Алепо денеска, велат сириски активисти. За време на викендот милитантите „скршија“ дел од опсадата од страна на владините сили и го пресекоа главниот пат преку кој тие доаѓаат до градот. Од ОН велат дека повеќе од два милиони цивили во градот живеат во страв од опсада.

XS
SM
MD
LG