Достапни линкови

Штајнмајер: Русија не може да биде алтернатива на Турција


Русија не може да биде алтернатија на Туриција за партнерството со НАТО, рече германскиот министер за надворешни работи, Франк-Валтер Штајнмајер. Тој во интервју за весникот „Билд“ вели дека е убаво што по соборувањето на рускиот воен авион од страна на Турција, повторно има зближување.

„Во исто време, не сметам дека односите помеѓу двете земји ќе бидат дотолку тесни, што Русија би можело да и предложи на Турција алтернатива на членството во НАТО. Турција е важен партнер на Алијансата и така треба да остане“, изјави

XS
SM
MD
LG