Достапни линкови

Фетула Ѓулен ја отфрли турската потерница против него


Фетула Ѓулен

Турскиот свештеник кој живее во САД Фетула Ѓулен ја отфрли како бесмислена потерницата што Турција ја издаде за него под обвинување дека тој го организирал обидот за државен удар во таа земја. „Добро е документирано дека турскиот судски систем не е незвисен. Затоа ова потерница е уште еден пример на авторитаризмот на претседателот Реџет Таип Ердоган“, оцени Ѓулен кој постојано отфрла дека имал некакваврска со неуспешниот државен удар во Турција.

XS
SM
MD
LG