Достапни линкови

Смена во ерменската Служба за безбедност


Зградата на Националната служба за безбедност на Ерменија.

Ерменскиот претседател Серж Саркисјан го отпушти првиот заменик-директор на Националната служба за безбедност, Хрант Јепископосијан. Од прес-службата на претседателот само кажуваат дека земеник-директорот добил отказ, но не наведуваат детали. На неговото место веднаш е назначен друг. Оставката доаѓа на неколку денови по поразот на вооружената опозициска група која повеќе од две недели окупираше полициска станица во Ереван и држеше заложници.

XS
SM
MD
LG