Достапни линкови

Словенија стравува од активирање на балканската рута


Во Словенија изминатите недели се зголемуваат стравувањата од повторно отворање на балканската мигрантска рута поради нестабилната состојба во Турција и заканите на Анкара дека нема да се придржува до договорот за задржување на бегалците од Блискиот Исток на своја територија, доколку ЕУ не ги исполни своите ветувања за укинување на визниот режим за турските државјани, јавуваат словенечките медиуми.

Австрија, која оваа пролет инцираше договор за спречување на мигрантскиот прилив преку Балканот, планира на својата јужна граница, освен лани поставената жица на Спилфилд, да постави и 40 километри ограда од жица на подрачјето на Дравоград, пишува љубљанскиот весник „Дневник“.

Австриската ограда кон Словенија е дел од пошироките планови, кои предвидуваат мерки за заштита на границата кон Италија и Унгарија, нагласуваат словенечките медуми.

И грчкиот министер за миграција Јанис Музалас деновиве ја повика ЕУ да подготви план Б доколку спогодбата со Турција пропадне, Хрватска уште во јуни одржа „вежба“ за спречување на мигрантскиот бран на границата со Србија, додека Србија истовремено ги зајакна своите полициски сили на границата со Македонија.

XS
SM
MD
LG