Достапни линкови

Грција загрижена за договорот со Турција за мигрантите


Грчкиот министер за миграции Јанис Музалас изјави дека Атина со загриженост ги следи настаните во Турција по обидот за државен удар во минатиот месец. Тој демантира дека Грција побарала од Европската унија да направи нов план во случај Турција да се откаже од договорот постигнат со Унијата за запирање на бранот мигранти. Шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу претходно во Анкара рече дека Турција би можело да се откаже од договорот доколку Брисел нема да го испочитува ветувањето за визна либерализација за Турците.

XS
SM
MD
LG