Достапни линкови

Трамп: Клинтон виновна за појавата на ИД


Републиканскиот претседателски кандидат Доналд Трамп ја осуди американската надворешна политика додека неговата демократска ривалка Хилари Клинтон беше државен секретар. Тој оцени дека политиката на Клинтон на Блискиот Исток предизвика создавање на екстремистичката организација Исламска држава. „Тоа е поради Хилари Клинтон. Таа треба да добие награда од ИД како нејзин основач“, рече Трамп, додавајќи дека верува оти американскиот претседател Барак Обама жалел поради одлуката во неговиот прв кабинет да ја вклучи Хилари Клинтон.

XS
SM
MD
LG