Достапни линкови

Бак: да не се користи „нуклеарна опција“ против Русија


Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет Томас Бак

Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет Томас Бак побара реформи во глобалниот анти допинг систем. Тој притоа апелира да не се користи „нуклераната опција“ против Русија, односно да не им се забрани на сите руски спортисти да учествуваат на Олимпијадата во Рио да Жанеиро. На состанокот на Комитетот тој ја критикуваше Светската анти допинг агенција за нејзиниот став спрема руските спортисти откако е открено државно спонзорирано допингување на некои од нив. Повеќето од 86 членови на Комитетот го поддржаа Бак во неговите критики против работата на Светската антидопинг агенција.

XS
SM
MD
LG