Достапни линкови

Бајден венча геј двојка


Потпретседателот на САД Џо Бајден денеска венча истополова двојка. Тој го склучи бракот меѓу Џо Меншир и Брајан Монстелер, долгогодишни соработници во Белата куќа. Тие го замолиле Бајден да го изведе чинот на граѓанско венчавање, соопшти Белата куќа, а церемонијата била изведена во резиденцијата на Бајден. Тој на Твитер напиша дека е горд што венчавката се случила во неговата куќа и дека е среќен што венчал двајца соработници на Белата куќа и двајца добри луѓе. Бајден во 2012 јавно го поддржа стапувањето во брак на истополови парови за време на кампањата за реизбор на Обама за претседател на САД.

XS
SM
MD
LG