Достапни линкови

Кери ги повика страните во Сирија на воздржаност


Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери упати апел до сирискиот режим, бунтовниците и Русија, која е сојузник на властите во дамаск на воздржаност во борбите, особено во опколениот град Аелпо на северот на Сирија. „Неопходно е Русија да го контрлира сирискиот режим, како што наша одговорност е да ја држиме опозицијата да не изведува нови операции“, рече Кери кој изрази голема загриженост за развојот на ситуацијата. Најмалку 18 цивили загинале во последните 24 часови во бомбардирањето на сириските бунтовници врз Алепо. Меѓу жртвите имало жени и деца.

XS
SM
MD
LG