Достапни линкови

Македонија во чест на Илинден


Во Македонија денеска се одбележуваат 113 години од Илинденското востание и 72 години од Првото заседание на АСНОМ. По тој повод државни и други делегации ќе положат цвеќиња на спомен белезите на овие два значајни настана во макдеонската историја. Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов ќе положи цвеќе и ќе се обрати во Меморијалниот центар во Пелинце, а собраниска делегација предводена од претседателот Трајко Вељаноски. На Гумење во Крушево, во пресрет на денешното одбележување на македонскиот национален празник 2 Август, по 49. пат синоќа беа отворени Научно-културните средби „10 Дена Крушевска Репубика“. На отворањето присуствуваше и премиерот Емил Димитриев.

XS
SM
MD
LG