Достапни линкови

Мисијата на ЕУЛЕКС ќе отпушти 800 вработени


Косовските медиуми јавија денеска дека до крајот на оваа година мисијата на ЕУ во Косово - ЕУЛЕКС, ќе го намали бројот на вработени за 800 луѓе.

Портпаролката на ЕУ за надворешна политика и безбедност Маја Коцијанчич изјави дека Мисијата планира реконфигурацијата да ја спроведе до крајот на годинава.

„ЕУЛЕКС ќе има вкупно 800 вработени, што е за половина помалку од бројот на лица кои беа ангажирани во претходниот мандат“, изјави Коцијанчич и додаде дека отпуштањето се однесува за луѓе од Косово и од странство.

XS
SM
MD
LG