Достапни линкови

Турските власти уапсија уште 11 војници


Турските власти соопштија дека уапсиле уште 11 војници бегалци за кои се сомневаат дека сакале да го заробат претседателот Реџеп Таип Ердоган за време на обидот за воен удар во земјата. Вицепремиерот Нуман Куртулмуш рече дека групата била уапсена во југозападниот град Ула во близина на одморалиштето Мармарис. Тој вели дека еден војник е се уште на слобода. Повеќе од 20 други војници осомничени за истото дело се веќе во притвор. Ердоган беше на одмор во Мармарис на 15 јули, ноќта кога започна обидот за пуч, но побегна пред хотелот да биде бомбардиран. Ердоган рече дека се спасил да не биде убиен или земен како заложник, со тоа што брзо избегал. По неуспешниот државен удар, илјадници луѓе се приведени и отпуштени од работа.

XS
SM
MD
LG