Достапни линкови

ИД повикува на напади во Русија


Деветминутно видео објавено на Јутјуб повикува милитанти на Исламската држава да изведуваат напади во Русија. На видеото се гледа маскиран човек во автомобил кој извикува: „Слушај Путин, ќе дојдеме во Русија и ќе ве убиваме во вашите домови“. До објавувањето на видеото дојде откако Русија и САД почнаа интензивно да соработуваат против милитантите на ИД и на Ал Каеда во Сирија.

XS
SM
MD
LG