Достапни линкови

Изгласана недоверба во тунискиот премиер


Средба на тунискиот премиер Хабиб Есид со иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Зариф

Пратениците во туниското Собрание изгласаа недоверба на премиерот Хабиб Есид по 18 месециод неговото стапување на функција. Вкупно 118 пратеници гласаа “против“ Есид, тројца “за“ а 27 пратениците беа воздржани. Владата на Есид бешекритикувана поради тоа што не успеа да ја реши економската криза во државата, серијата напади на џихадисти и поради високата стапка на невработеност.

Есид беше под голем притисок откако претседателот Бежи Каид Есебси упати критики до владата и предложи формирање нова влада на национално единство.

XS
SM
MD
LG