Достапни линкови

Јункер: Можен е неуспех на договорот меѓу ЕУ и Турција за бегалците


Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер изјави дека постои голем ризик од неуспех на договорот меѓу ЕУ и Турција за спречување на бегалскиот бран кон Западна Европа.

„ Опасноста е голема. Успехот на договорот досега е слаб. Претседателот Реџеп Таип Ердоган веќе неколку пати истакна дека би сакал да го преразгледа“, истакна Јункер.

Според него, доколку се случи тоа „може да се очекува мигрантите повторно да тргнат кон Европа“.

Оспоруваниот договор, кој е склучен во март меѓу Турција и ЕУ, успеа да го ограничи приливот на мигранти, но неуспешниот обид за воен удар на 15 јули против Ердоган ја враќа опасноста дека тоа ќе биде ставено на преразгледување.

Чистката, која е спроведена по пучот во Турција, доведе до апсење на илјадници војници, полицајци и судии. Истовремено, стотици луѓе беа отпуштени од работа во државната администрација.

XS
SM
MD
LG