Достапни линкови

Германски суд казни руски фудбалски хулигани


Судот во Германија им изрече условни казни од 10 до 12 месеци на четворица руски фудбалски хулигани. Тие беа обвинети за претепување на двајца шпански туристи и нивниот туристички водич во градот Келн во јуни. Сега осудените мажи се враќале од Марсеј каде имаше насилни судири меѓу руски и англиски навивачи за време на неодамнешното европско првенство во фудбал. Германската полиција го уапси мажите веднаш по нападот. Руските навивачи ги тепале и им удирале клоци на туристите, а еден од нив бил сериозно повреден, соопшти полицијата, без да даде детали за поводот за нападот.

XS
SM
MD
LG