Достапни линкови

Хан ја предупреди Турција


Преговорите за членство на Турција во ЕУ ќе бидат замрзнати, доколку постои најмал сомнеж дека односот кон обвинетите за воен преврат е некоректен, вели еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во интервју за весникот „Зидојче цајтунг“.

Запрашан дали има смисла денес да продолжат разговорите за присоединување на Турција кон ЕУ, еврокомесарот одговори дека „тоа е легитимно прашање, кое секојдневно му се поставува“.

XS
SM
MD
LG