Достапни линкови

САД: чистката во турската армија и штети на борбата против ИД


Чистката во турската војска по неупешниот државен удар и попречува на соработката со американската војска против милитантите на Исламската држава, оценија директорот американската Национална разузнавчка служба Џејмс Клапер и шефот на Централната команда на американската војска Џозеф Вотел. Според нив, за време на чистката биле отстранети многу турски офицери кои им помагаа на напорите на САД во борбата против ИД. Една третина од 360 турски генерали се наоѓаат во затвор, а против 100 веќе се воделе судски процеси.

XS
SM
MD
LG