Достапни линкови

Украина против декретот на Путин за Крим


Амбасадорот на Украина во ОН Володимир Јелченко изјави дека Советот за безбедност треба да застане против декретот на рускиот претседател Владимир Путин за вклучување на Крим во јужниот регион на Русија. Според него, Советот со соопштение треба да ги потврди суверениотот и територијалниот интегритет на Украина во согласност со резолуцијата на Генералното собрние на ОН од 2014 година која беше одговор на руската анексија на Крим.

XS
SM
MD
LG