Достапни линкови

Бомбашки напад во мировна мисија во Могадишу


Најмалку 10 луѓе се убиени во самоубиствен бомбашки напад во седиштето на мировната мисија на Африканската унија во Могадишу, Сомалија, јави тамошната полиција. Одговорноста за нападот ја презеде милитантната група Ал Шабаб, која е огранокот на Ал Каеда. Групата ги зголемува нападите пред одржувањето на планираните избори во земјата.

XS
SM
MD
LG